Bunu Biliyormuydunuz ?

Bursa’da dağdan gelerek mağaradan geçerek çeşmeden akan şifalı suyun marifetleri dilden dile yayılıyor. Köylülerin içme suyu olarak kullandıkları suyun en önemli özelliği, böbrek taşını kısa sürede düşürüyor ve kireç söküyor.

 

Bursa’da dağdan gelerek mağaradan geçerek çeşmeden akan şifalı suyun marifetleri dilden dile yayılıyor. Nilüfer ilçesine bağlı Kadriye Köyü ile Üçpınar Köyü arasında Bursa’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve dağdan indiği öğrenilen şifalı su, mağara içerisinden geçerek yol kenarına akıyordu. Özellikleri köylüler tarafından keşfedilen şifalı su, 2009 yılında muhtarlık tarafından yapılan çeşme ile kullanıma sunuldu.

 

SUYUN ŞİFASINI DUYAN KADRİYE KÖYÜ’NE KOŞUYOR

 

Deliktaş Çeşmesi olarak adlandırılan çeşmenin başında Arapça besmele yazarken, şifalı suyun en önemli özelliğinin böbrek taşını kısa sürede düşürmesi, bu sudan yapılan çayın mükemmel tadı ve kireç sökmesi olduğu öğrenildi.

 

Bursa’nın çeşitli ilçelerinden şifalı suyun marifetini duyan vatandaşlar, hafta sonları bölgeye akın ediyor. Dere etrafında piknik yapan vatandaşların, uzun kuyruklar oluşturarak şifalı suyu bidonlara doldurup döndükleri belirtiliyor.

 

“KÖYLÜLER İÇME SUYUNU BU SUDAN KARŞILIYOR”

 

 

Köy sakinlerinden Osman Beyhan (52), şifalı suyun uzun yıllar önce keşfedildiğini ancak 2009 yılında muhtarlık tarafından yapılan Deliktaş Çeşmesi ile kullanıma sunulduğunu belirterek, “Şifalı su, böbrek taşlarını düşürüyor ve kireç söküyor. Ben buradan suyu doldurup evde çayı demliyorum. Çayda bir damla kireç bırakmazken, çaya muhteşem bir tat da veriyor.

 

Bu suya yakın Kadriye, Üçpınar, Atlas ve İnegazi köyleri var. Bu köylerde yaşayanlar traktörleri ile gelerek bidonlara ya da tankere su doldurup hem içme suyu, hem de çay demlemek için kullanıyor” diye konuştu.

 

Öte yandan Deliktaş Çeşmesi’nin etrafı ve dere kenarı piknikçilerin mekanı olurken, muhtarlığın talebi üzerine Nilüfer Belediyesi tarafından çeşme etrafına tuvalet ve tesis yapılıyor.

 

Kaynak: http://www.bursadabugun.com

 

Bizi Takip Edin

Yeşil PR İletişim&Yayıncılık

Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Bursa - Bilecik - Kütahya

 

ADRES : Reyhan Mah. Park Sok. Melek Sultan İş Merkezi

No:12/25, 16030 Osmangazi,  Bursa / TÜRKİYE

TEL : +90 224 225 25 16

FAKS : +90 224 222 25 16

E-POSTA : buro@buro.org.tr

Çalışma Saatimiz: 09.00 – 17.00