Rehberlik Denetimleri

Profesyonel turist rehberleri, Türkiye’de yönetmeliği Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen, belirli şartlara sahip olduğu bakanlıkça kokart verilerek onaylanan, kişi veya grup halindeki yerli veya yabancı turistleri gezi öncesinde seçmiş oldukları dili kullanılarak kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerler ile varlıkları tanıtarak gezdiren veya seyahat acenteleri tarafından düzenlenen turların gezi programını seyahat acentesinin yazılı belgelerinde tanımladığı ve tüketiciye satıldığı şekilde yürüten, acente adına yöneten rehberlik kokartı sahibi (çalışma kartı) kişidir.

 

Kanun No. 6326, Kabul Tarihi: 7/6/2012 ve denetim usul esaslarına göre çalışma kartı – kokatı bulunmayan kişiler rehberlik faaliyetlerinde bulunamaz.

 

Odamız ve TUREB aracılığı ile “Denetmenlik Eğitimi” alan rehberlerimiz tarafından, geçerli Çalışma Kartı olmayan ve rehberlik yapma yetkisine sahip olmayan kişilerin tespiti ve gerekli yasal işlemlerin başlatılması amacıyla farklı zamanlarda ve Bursa’nın farklı yerlerinde denetimler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

 

Amacımız, Bursa’lı Turist Rehberleri ile haksız rekabet yaratan bu kişilerin ve onlara imkan tanıyan acentelerin bu davranışlarını terk etmeleri ve rehberlik mesleğinin sadece Çalışma Kartına sahip kişiler taraından yapılmasının sağlanmasıdır.

 

Doktorların sahtesi olamayacağı gibi biz rehberler olarak yetkisiz kişiler tarafından yapılan tur faaliyetlerinin aynı sonuçları doğuracağını düşünüyoruz.

 

Tüm meslekler açısından meslek ilkelerinin korunmasının önemine inanıyoruz. Yapmış olduğumuz denetim faaliyetleri ile ilgili duyurulara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaçak rehber ve uygunsuz davranışlar için;

 

İhbar formu doldurarak bize ulaşabilirsinz.. -> İhbar Formu

 

BURO

 

Bizi Takip Edin

Yeşil PR İletişim&Yayıncılık

Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Bursa - Bilecik - Kütahya

 

ADRES : Reyhan Mah. Park Sok. Melek Sultan İş Merkezi

No:12/25, 16030 Osmangazi,  Bursa / TÜRKİYE

TEL : +90 224 225 25 16

FAKS : +90 224 222 25 16

E-POSTA : buro@buro.org.tr

Çalışma Saatimiz: 09.00 – 17.00