REKLAM ALANI

920 X 195

Putin, Rus turistlerin güvenliği için Türkiye'den ne istiyor? Önce Mısır ve ardından Türkiye'nin Rus turistlere yeniden açılmasında ön şart olan güvenlikte Rusya'nın talepleri artıyor.

Mısır'da terör saldırısı ile düşen turist uçağı, Türkiye'de sınır ihlali ile düşürülen Rus savaş uçağı; Mısır ve Türkiye turizminin en büyük turist kaynağı olan Rusya'nın çökmesine ve genel anlamda turizmin dibe vurmasına neden oldu.

 

2015 yılı sonlarından bu yana devam eden Mısır-Rusya ve 2016 yaz aylarında başlayan Türkiye-Rusya görüşmelerinde temel konu Rus turistlerin güvenliği. Rusya Mısır'ı yaklaşık bir yıldır, Türkiye'yi ise yaz başından bu yana; Rus turistlerin güvenliğinin tam olarak sağlanması koşulu ile ucu açık bazı vaatler sunuyor.

 

Havalimanlarında tam kontrol

 

Rusya devleti, Rus turistlerin güvenliğinin sağlanması konusunda önce Mısır'da başlayan görüşmelerde, Hurgada, Şarm el Şeyh ve Kahire havalimanları ile sınırlı tuttuğu denetim ve kontrol taleplerini, son dönemde turistleri ilgilendiren tüm sahalara yaydı.

 

Rusya, Türkiye'den ne istiyor

 

Diğer yandan, yaz 2016 başından bu yana Türkiye'ye yönelik charter yasağını kaldırdığını açıklayan Rusya, Mısır'dan talep ettiği tüm güvenlik unsurlarını Türkiye'den de talep etmeye başladı.

 

Havalimanlarında yolcu güvenliği, donanım, kargo güvenliği, yolcu transferlerinde ve turistik bölgelerde güvenlik gibi bir çok alanı kapsayan Rus taleplerinde uzlaşılması olanaksız bir konu da var.

 

Ruslar imkansızı mı istiyor?

 

Rusya ve Mısır basınında yer alan analizler, resmi açıklamalar ve yapılan görüşmelerden çıkan tartışmalı bir konu var ki, charterlerin serbest bırakılmasını halen engellemekte.

 

Son dönemde Rus turistlerin yeniden Mısır turizmine yönelmelerinde umutları artıran süreç, ağustos sonunda yapılacak 4. Denetim ile yeniden açmaza girdi.

 

Uçakta evet ama yerde olmaz

 

İddialara göre Rusya, Mısır'ın tüm turistik bölgelerine yakın havalimanlarında tam güvenlik kontrolü istiyor. İstemekle kalmayıp, havalimanlarında kendi uzmanlarını bulundurmak da istiyor.

 

Mısır tarafının, Rusya'dan gelecek uçaklarda Rus güvenlik çalışan ve uzmanlarının bulunmasına sıcak baktığı ancak, havalimanlarındaki güvenlik denetimlerinde Rusya'nın dahline soğuk baktığı biliniyor.

 

Mısır'da olursa Türkiye'de olur mu?

 

Bu tartışmanın Türkiye-Rusya görüşmelerinde de gündeme getirilmesi durumunda, Türkiye turizminin bir an önce beklediği Rusya'dan charterlerin 2017 başına kadar harekete geçmesi olası görünmüyor.

 

Diğer yandan son dönemde Ağustos ayı başında Kırım'da olası bir terör saldırısının önlenmiş olması, Rusya'nın turist güvenliği konusundaki baskılarını daha da artırması beklenebilir.

 

HABERLER

BURO VE BUSAT İŞBİRLİĞİ
BURO'DA DENİZHAN SEZGİN DÖNEMİ
RAMADA OTEL BURSA'DA AÇILDI
GÜÇLÜ TÜRSAB 2017'Yİ DEĞERLENDİRDİ

 

Bizi Takip Edin

Yeşil PR İletişim&Yayıncılık

Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Bursa - Bilecik - Kütahya

 

ADRES : Reyhan Mah. Park Sok. Melek Sultan İş Merkezi

No:12/25, 16030 Osmangazi,  Bursa / TÜRKİYE

TEL : +90 224 225 25 16

FAKS : +90 224 222 25 16

E-POSTA : buro@buro.org.tr

Çalışma Saatimiz: 09.00 – 17.00