Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi

Muradiye semtindeki Ahmetpaşa Medresesi nde, 18 Eylül 2004 tarihinde açılan müzede, ülkemizde örneği olmayan Esat Ulumay a ait Osmanlı giysileri ve takıları sergilenmektedir. Ülkemizin çeşitli yörelerindeki 79 takım giysi ile 400 parça etnografik takı teşhir edilmektedir.

 

Bursa nın ilk özel etnografya müzesinde zaman zaman, Esat Uluumay ın sergileme imkanı bulamadığı çorap, fotoğraf veya bakır eşyalardan oluşan farklı koleksiyonlar da sergilenmektedir.

 

 

 

Türk-İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Önceleri Arkeoloji Müzesi yapıtlarının sergilendiği Yeşil Medrese 1972 de yeniden düzenlenerek 1975 yılından itibaren Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak hizmete girmiştir. Binada 12. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan maden, keramik, ahşap, işleme, silah, el yazması kitaplar, İslami sikke, İslami kitabeler ve mezar taşları ile etnografik malzeme teşhir edilmektedir. Medresenin çini süslemeleri cami ve türbeye göre daha azdır. Kapı girişi üstündeki tonoz, batı yan eyvanının tavanı ve dış cephede pencere alınlıkları medresenin çini süslemeli yerleridir.

Osmanlı Evi Müzesi

Muradiye semtinde II. Murat külliyesinin karşısında bulunan ahşap evin yerinde evvelce Sultan II. Murat ın bir köşkü olduğu sanılmaktadır. Bugünkü ev plan ve süslemeleri bakımından 17. yüzyıl özelliklerini taşımakta olup Bursa da halen ayakta kalan en eski evlerden bir tanesi ve en güzel olanıdır.

 

Bahçeye açılan eyvanlı bir sofa ve iki odadan oluşan planda alt kat odaları alçak tavanlı kışlık odalardır. Üst katta baş oda diye adlandırılan odada kalem işi bitki ve çiçek motifleriyle dekorlu şahane ahşap dolap, geometrik dekorlu ahşap tavan ve altıgen tavan göbeği zarif görünüşleri ile 17. yüzyıl süslemelerinin güzel ve karakteristik özelliklerini göstermektedir.

 

Karagöz Müzesi

Türk gölge oyunu olan Karagöz, son elli yılda büyük bir gerileme içine girmiş, neredeyse yok olma noktasına gelmişti. Günümüzde sadece ancak bir elin parmakları kadar sayabileceğimiz Karagöz sanatçılarının çabalarıyla, tekrar hayata döndürülmeye çalışılan Karagöz e en büyük katkıyı da kuşkusuz Bursa yapmıştır.

 

Bursa da Karagöz mezarı ile hemen karşısında bulunan Karagöz Müzesi nde sürekli sahnelenen gösterilerle, yüzlerce yıl sonra yeniden Bursa da Karagöz canlandırıldı. Açılan kurslarla yeni Karagöz ustaları yetiştirildi. Türk gölge oyunu Karagöz, asırlar önce Bursa dan doğup, tüm ülkemize yayılmıştı. Bir süredir öksüz ve ilgisiz kalan, bu nedenle neredeyse sadece bir anı olarak kalacağı bir anda, Bursa da oluşturulan etkinliklerle adeta yeniden keşfedildi.

 

2007 yılında Bursa Karagöz Müzesi 10 yılı geride bıraktı. 10. yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Karagöz Müzesi, karagöz sanatını yarınlara tüm pırıltısı ile ulaştırabilmek için yeni bir misyon üstlenmiştir. Modern müze anlayışı ile tekrar ele alınan Karagöz Müzesi nde iki galeri bulunuyor.

 

1. galeride gölge oyununun tarihçesi panolar ile anlatılırken diğer galeride geleneksel tiyatronun duayenlerinden olan Sn Metin And ın koleksiyonundan derlenen 61 parça orijinal Karagöz oyunu tasvirleri teşhir edilmektedir. Aynı galeride konuyla ilgili farklı üstatların koleksiyonlarına da yer verilerek koleksiyon zenginleştirilmeye çalışılmaktadır. Tasvirlerin yanı sıra bu galeri de Raif Kaplanoğlu na ait Osmanlıca gazetelerde bulunan Karagöz-Hacivat karikatürleri ve çeşitli karagöz efemeraları bulunmaktadır.  Ayrıca gelen talepler doğrultusunda geçici sergilere de yer verilmektedir.

 

Bunun yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BUSMEK) bünyesinde düzenlenen Karagöz Yapım ve Oynatım kursu atölye çalışması olarak devam etmektedir. Özellikle çocuklar tarafında büyük ilgi gören Karagöz- Hacivat ve kukla tiyatrosu haftanın belli günlerinde Karagöz Müzesi Gösteri Salonunda izlenime sunulmuştur.

 

Bursa Kent Müzesi

7000 yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimi sürecinde öncü kent kimliğini taşıyan Bursa da, kentlinin ve kenti ziyaret eden turistlerin tüm bu birikimi görerek ve hatta yaşayarak öğrenebileceği Kent Müzesi, 14 Şubat 2004 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 

Kent Müzesi nde; Bursa kentinin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılmaktadır. Müzenin bodrum katında yer alan  Tarihi Esnaf Sokağı nda; Bursa nın geleneksel ticaret hayatı özgün dekor ve canlandırmalarla tanıtılmaktadır. Giriş katında kentin tarihi gelişimi, birinci katta ise Bursa nın özellikleri ve değerleri tematik olarak anlatılmaktadır. Bursa Kent Müzesi, kentin tam merkezinde bulunan Atatürk heykelinin arkasındadır.

 

Bursa Arkeoloji Müzesi

Kültürpark ta çağdaş bir yapıda hizmet veren müze, 3.500 m2 lik bir alanı kaplamaktadır. Yapıda dört sergi salonu, galeriler ve bahçenin yanı sıra depo, fotoğraf odası ve kitaplık bulunmaktadır. Müzenin başlıca bölümleri şunlardır: Sanat Galerisi, Seramik-Cam ve Madeni Eserler Salonu, Sikke ve Prehistorik Eserler Salonu ile Taş Eserler Salonu. Müzede, M.Ö. 3. bin yıldan Bizans Dönemi sonlarına kadar, Bitinya ve Misya bölgesinde bulunan eserler sergilenmektedir.

 

1904 yılından itibaren Bursa Erkek Lisesi ve yeşil Medrese’de toplanmış, 1972 yılındaKültürpark içindeki binasında açılan Arkeoloji Müzesi’nde sergilenerek ziyarete açılmıştır.Müzede sergilenen eserler arasında; Yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar buluntuları, Antandros Nekropolü’nden figürin, kap kacak ve süs eşyaları, Karacabey’in Şükraniye Köyü’nde bulunmuş dünyadaki üç örnekten biri olan Greko-Pers mezar steli, Roma dönemine ait taş eserler, Zeus ve Herakles tasvirleri, Kybele heykelleri, Athena ve Apollon’un bronz büstleri, değişik formdaki keramik kaplar, Bizans dönemine ait gümüş, bronz ve pişmiş toprak eserler ile Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait altın, gümüş ve bronz sikkeler bulunmaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde de zengin bir stel koleksiyonu sergilenmektedir.

 

Atatürk Müzesi

Çelik Palas Oteli nin bahçesinde, 19. yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan, çatı katıyla birlikte üç katlı kâgir bir köşktür. Bursa yı ikinci ziyareti sırasında, satın alınarak Atatürk e armağan edilmiştir. Atatürk de binayı 1938 de Belediye ye armağan etmiştir. Köşk, Cumhuriyet in 50. yılında, (29 Ekim 1973) te Atatürk Müzesi olarak açılmıştır. Bursa daki sivil mimarinin en güzel örneklerindendir. Salon ve odaları, Atatürk ün kullandığı eşyalarla birlikte sergilenmektedir.

 

Bizi Takip Edin

Yeşil PR İletişim&Yayıncılık

Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası

Bursa - Bilecik - Kütahya

 

ADRES : Reyhan Mah. Park Sok. Melek Sultan İş Merkezi

No:12/25, 16030 Osmangazi,  Bursa / TÜRKİYE

TEL : +90 224 225 25 16

FAKS : +90 224 222 25 16

E-POSTA : buro@buro.org.tr

Çalışma Saatimiz: 09.00 – 17.00